O mnie

Prawo było wyborem

Jestem prawniczką. Wybór kierunku, jakim jest prawo, było moją świadomą decyzją.

Od zawsze interesowałam się tą dziedziną wiedzy. Zależało mi na zrozumieniu przepisów i nauce ich właściwej interpretacji. Po części spowodowało to samo życie. Przysłuchując się rozmowom znajomych, rodziny i przypadkowych ludzi, słyszałam wiele historii związanych z problemami z prawem. Wynikały one z zagubienia w zawiłościach prawnych. Ludzie nie wiedzieli, co robić, często nawet po wizycie u doradcy. Nie rozumieli jego wyjaśnień. Dodatkowo często słyszeli, że w ich sprawie niewiele da się zrobić, bo czegoś nie dopilnowali, np. terminu. Zaczęłam marzyć, że mogę takim ludziom pomagać w podobnych sytuacjach.

Zdaję sobie sprawę, że przełożenie przepisy na prosty, codzienny język bywa trudne i może być prawdziwym wyzwaniem. Ja staram się je podejmować. Między innymi stąd mój pomysł na blog.
Chce służyć moja wiedzą innym ludziom, którzy słabo lub w ogóle nie orientują się w meandrach prawa. Nie zawsze da się rozwiązać sprawę szybko i zupełnie na korzyść osoby zainteresowanej, jednak wiedza o możliwych konsekwencjach i możliwości reagowania na nie też bywają istotne. Czasem uświadamia to, ze konkretna sytuacja nie jest kompletnie beznadziejna.

Moje dotychczasowe doświadczenia w zawodzie prawnika pomagają mi spojrzeć na kolejne sprawy w nowy sposób – świeższy i często pozwala mi to szybciej znaleźć rozwiązanie jakiegoś problemu.
Uważam, że zawód prawnika to na swój sposób misja, tylko nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Aby sprawić, żeby prawo posłużyło ludziom, często potrzeba wytrwałości, cierpliwości, umiejętności kojarzenia faktów i być ciągle ciekawym nowych informacji. Staram się zawsze o tym pamiętać, podejmując kolejne zadania.

Dodatkowo do każdej sprawy podchodzę jednocześnie indywidualnie, a zarazem staram się szukać analogii z innymi znanymi mi już sprawami – to bardzo pomaga. Człowiek, który przychodzi do prawnika, często uważa, że jeśli od niego nie dostanie pomocy, to sprawa jest beznadziejna. Dlatego ja jestem otwarta na ludzi i chcę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.